ProSadGuru.com

Cyklamen

cyklamenW zimie, na półkach sklepów kwiatowych pojawiają się niesamowite w obfitości w swoim pięknem roślin - cyclamens. Trudno oprzeć swój urok i nie kupić kopię kwitnienie ... Trudności nie boją? Wtedy nie zniechęci Cię przed zakupem.

Wybierać najzdrowsze rośliny bez żółknięcie liści i maksymalną liczbę ciasnych pąków. Pamiętaj, aby przechylić naczynie i spojrzeć na jego płycie fundamentowej. Korzenie wyjść z otworu spustowego? W jakim stanie są one w? Jeśli zgniłe, to najlepiej znaleźć inny egzemplarz.

Cóż, tutaj jesteś w domu, rozpakować pakiet z zakupu - Meet: cyklamen perski, aka fiołek alpejski, on dryakva!

Moje własne pierwsze spotkanie z tego zakładu odbyło się w bardzo odległej czwartej klasie. To dało mi na moje urodziny. Potem asortyment roślin w pomieszczeniach było bardzo, bardzo ograniczona: na parapetach naszych dziadków rosły agawy, Impatiens, bluszcz, geranium i tradescantia. Cyclamens i szparagi były nowością, a ich imiona nie wiedziała prawie nikt. Książki o ogrodnictwie w pomieszczeniach nie było śladu.

cyklamen bulwiaste przedstawione do mnie był bardzo duży, kwiat na niej dużo, a to kwitło zaskakująco długo. Jednak bliżej lata, jego piękne liście zaczęły żółkną i usychają. Jak ja właśnie nie podlewania! Regularnie wprowadza do garnka śpi spawalniczych (specjalny nawóz dla roślin wewnątrz pomieszczeń nie istnieje, albo, w tej wersji, ja też nie wyklucza naszej rodziny po prostu nie stać), ale nic nie pomogło. Zakład przestał kwitnąć i stracił wszystkie swoje liście.

Nie podejrzewają, że wiele roślin kryte potrzebują okres odpoczynku na pełne później w życiu. Ogromne cyklamen bulw pod żałobnej melodii mojego płaczu został wysłany do kosza, a ja wciąż pamiętam mój pierwszy, zniszczony tylko ze względu na brak informacji, kwiat. Mam nadzieję, że nie powtarzać swoje błędy!

Tak, w domu, nowy żywego stworzenia, które wymaga uwagi i opieki. Od czego zacząć?

cyklamen 03Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na glebę, w której życiu cyklamenu. Zazwyczaj kwiaty dostarczone do naszego holenderskiego rynku kwiatowego, są sprzedawane w specjalnym podłożu torfowym, łatwe do transportu, ale zupełnie nie nadaje się do normalnej egzystencji zakładu przez długi okres. W tym przypadku musimy natychmiastowa przeszczep zwykłej gleby.

I usunąć grudki torfu z korzeni trzeba będzie długa i ciężka. Bądź gotowy na to! Najlepiej jest przeprowadzenie tej procedury w łazience, przemywając torfu słaby strumień wody z kranu. Jeśli okaże się, zgniłe korzenie, należy odciąć je do zdrowej tkanki. Przed sadzeniem, nie zapomnij umieścić na dnie garnka odpływowego - rozszerzony warstwą gliny.

Masz szczęście i Twój cyklamen mieszka w odpowiednim miejscu? Następnie krok numer dwa: spread liści i spojrzeć na bulwy. Jak głęboko zasiał? cyklamen perski bulwy powinny być pół lub 2/3 wznieść się ponad ziemię. Czy tak? Wtedy masz szczęście podwójnie kłopotów związanych z transferem nowego zakładu jest tymczasowo omijana swoją stronę.

Przed poznanie ty cyklamen przez długi czas mieszkałem w idealnych warunkach szklarniowych (chłodzenie oraz wysokiej wilgotności i jasnym świetle). Spróbuj dać mu najszersze poprzednich warunków. Jest to bardzo ważne przy pierwszej scenicznej adaptacji cyklamenu do warunków panujących w pomieszczeniu. Umieścić go na parapecie do ostygnięcia nonsolar do szkła. Ogrodzenie musi liści i kwiaty cyklamenach przepływu gorącego powietrza grzejników centralnego ogrzewania suchych.

Pomimo wszystkich wysiłków, zakupione cyklamen, nie chcą pogodzić się z gorącym, suchym klimacie swoim mieszkaniu? Nie rozpaczaj! Masz możliwość rozwoju cyklamen absolutnie bezpretensjonalny.

Kilka lat temu, byłem zafascynowany uprawą roślin doniczkowych z nasion, podczas gdy są one w dużych ilościach dopiero zaczęły pojawiać się na rynku. Wiele (kawa, oleander, banan, mirt, juki, itd.) Nie spełnia moje oczekiwania, bez podania pojedynczego pędu. Ale mieszanka nasion cyklamen perski firmy NK byłem mile zadowolony. Kiełkowania całkowicie.

Nasiona wysiano Cyklamen w lutym, do głębokości 1 cm, udaliśmy się około miesiąca. Kiełkować w temperaturze pokojowej, spodek pokryte garnek (wymaga ciemność i wilgoci dla cyklamenu kiełkowania nasion). Pierwszy z ziemi wylazłem liścia, a następnie pokazał mały guzek.

cyklamenBulwy Cyklamen rozwijają się nierównomiernie, niektóre okresowo pozostają bez liści, ale nie umierają, uporczywie uwalniając nowy. Najważniejsze - nie zalać niewielką roślinę! I podlewać je z pipety, delikatnie zwilżania ziemi obok guzka. Dzieci nie kwitną swoją pierwszą zimę, latem ja je sadzonka, a na początku drugiego zimowych cyklamenu dał dwa pąki. Kwitnienie nie było obfite: 3-4 kwiatów na jednej bulwy. Ale były duże i utrzymywane przez długi czas - nic do zarzucenia.

Po kwitnieniu, zacząłem, o których mowa w literaturze ogrodniczej krytym, gotowanie cyklamen do okresu spoczynku, ograniczenie podlewania. Ale opór gwałtownie, wydając coraz więcej nowych liści. Ponadto opór wszystko wyblakłe i we właściwym czasie, a był zbyt leniwy, aby to zrobić. W rezultacie, I pomachał do takiego zaburzenia zachowania i dał im swobodę wyboru.

Przeszczepione do świeżej ziemi, wybierając największym bulwy oddzielne pule. Na jesieni, z trzeciego roku życia, wszystkie bez wyjątku, bulwy, pączki są zwolnione, który wlewa się powoli i nierównomiernie. W rezultacie, poprzez sadzenie mieszaninę jednego pakietu nasion żyć w domu są cztery całkowicie inny kolor i kształt cyklamenu! Są zachwyceni mnie z jego jasnych kolorach dwóch i pół lat z rzędu, i postanowiliśmy pójść na emeryturę w listopadzie.

Zalecenia dotyczące opieki cyklamenach:

Podlewanie. Literatura na ten temat są bardzo sprzeczne instrukcje. Niektórzy autorzy zalecają bardzo umiarkowane podlewanie, inni - bogate, do stosujemy metodę zanurzeniową. W rzeczywistości, w trybie zaocznym, uczyć prawidłowych cyklamen nawadniania niemożliwe. Wszystkie rośliny są unikalne, żyją w różnych doniczkach, gleby i mają różne warunki przetrzymywania. Więc trzeba nauczyć się czuć swój zakład i do wody, ile potrzebuje, zamiast ślepo przestrzegać zaleceń następnego kwiatu encyklopedii.

I podlewać moje cyklamen są rzadkie, zawsze dają dobre suchą wierzchnią warstwę ziemi. Podlewanie stopniowo wzrasta wraz z pojawieniem się pąków kwiatowych. Lew wody w obszarze doniczki (zamiast palety), ale bardzo ostrożnie tak, że wilgoć nie przedostała się do liści, pączków i bulwy. O peresushke glinianym gruźle sygnały cyklamen opadanie liści. Jeśli czas zauważyć sygnał i podlewać rośliny, liście na kilka godzin, aby przywrócić poprzedni stan bez szkody dla rośliny.

Regularne uwilgotnienia gleby prowadzi do pojawienia się w puli podpoziomów i komary grzyb. Ale to nie jest najgorsze. Tylko jeden nadmierne podlewanie (zwłaszcza w zimie na zimnym parapecie) do korzeni cyklamen zaczęły gnić. W tym przypadku, należy zapisać cyklamen, może być tylko natychmiastowy przeszczep do świeżej ziemi i usunięciu zgniłych korzeni. Jeżeli gnije bulwiaste (w dotyku będzie słaby), a następnie zapisać roślina nie będzie możliwe.
Ważne: Zawsze wylać pozostałą wodę z zasobnika za pół godziny - godzinę po podlaniu!

Perski cyklamen z nasionTemperatura. Cyklamen lubią chłodne o każdej porze roku. Dlatego w zimie zawsze trzymać je blisko ramy okiennej, a bliżej do lata spadł do krawędzi parapetu, tak że nawet skośne promienie słońca z świeciło na doniczki i liści.

Oświetlenie. Lubi jasne światło bez światła słonecznego. Idealny północna chłodzony schowek.

Transplant. Cyklamen są przesadzane co roku, po okresie odpoczynku na koniec lata (jeżeli okres odpoczynku nie było, cyklamen wciąż muszą być przeszczepione do świeżej ziemi). Pula powinna być mała, wymagany jest drenaż na dnie. rośliny bulwiaste trzeba zakopać w ziemi tylko w połowie lub 1/3. To sadzenie będzie chronić je przed gniciem.

Wilgotność. W oprysków nie jest potrzebne.

Kwitnienia. Zwykle cyklamen perski kwitnie w zimie. Młode bulwy mogą kwitnąć nieprzerwanie od kilku lat. Ogólnie rzecz biorąc, czas i okres kwitnienia może się znacznie różnić w różnych warunkach aresztu. Należy utrzymywać w temperaturze 12-14 ° C przez przedłużenie cyklamenu kwiatowych. Zwiędłych kwiatów i liści usunięto terminowe dokładne skręcenie łodygi.

Okres odpoczynku. Po kwitnieniu w wielu cyklamenu wchodzi w okres spoczynku. Podlewanie jest stopniowo maleje.
Jeśli cyklamen spadły wszystkie liście, a następnie jest on umieszczony razem z puli w chłodnym i ciemnym miejscu (ale nie w lodówce!) I przechowywano aż do połowy do końca lata. Od czasu do czasu stan bulwy powinny być sprawdzone. Jeśli zaczyna wysychać, trzeba zwilżyć glebę.
Jeżeli okres odpoczynku nie jest całkowicie stracił liści cyklamen, to najlepiej zostawić go w tym samym jasnym miejscu.

Powielanie. Nasion w lutym lub w sierpniu-wrześniu. Wysiew wykonane na głębokość 0,5-1,0 cm. Nasiona kiełkowały w temperaturze 18-20 ° C, a przedwschodowe w uprawach zawiera ciemne. Nie dopuścić gleba wysycha. Jeśli siać nasiona pod koniec lata, jest prawdopodobne, cyklamen zachwyci Cię swoim kwitnienia w następnym roku.

Szkodnikami. może mieć wpływ pająk i roztoczy cyklamen. ponieważ drugi Nigdy go spotkałem, pozwól mi cytat KHessaĭon: Przy wielu z nich, wyglądają jak warstwa kurzu na spodniej stronie liści. W zakładzie dotkniętego przestaje rosnąć, brzegi liści curl, łodygi skręcone, pąki więdną. W przeciwieństwie do przędziorka, szkodnika, który lubi wilgotnych warunkach. Opryskiwanie konwencjonalne insektycydy nie przynosi rezultatów. Usunąć porażone liście.

I to właśnie ten temat pisze G. Yantra: Ponieważ te szkodniki są najbardziej korzystna temperatura wynosi powyżej 24 ° C i wysokiej wilgotności, tym częściej pojawiają się w Tepličkę kleszcze, niż na roślinach, które są hodowane na parapecie. W domu z kleszczy nie można zwalczać przy użyciu środków chemicznych, tak aby je znaleźć, trzeba spróbować obniżyć temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu i usunąć uszkodzoną część rośliny.

Autor artykułu i zdjęć Natalia Musatov

04.01.2003

© HomeFlowers.ru. Wszelkie prawa zastrzeżone. Przedruk i wszelkie zmiany tego materiału bez uprzedniej pisemnej zgody ze strony zakazane!

Udostępnij w sieciach społecznościowych:

Podobne
Moody przystojnyMoody przystojny
Cyklamen w kolekcjiCyklamen w kolekcji
Elegancki przystojny mężczyzna - CyclamenElegancki przystojny mężczyzna - Cyclamen
Moje domowe kwiatyMoje domowe kwiaty
CyklamenCyklamen
Cyklamen kwiaty nie są, co robić?Cyklamen kwiaty nie są, co robić?
CyklamenCyklamen
Cyklamen OjczyznaCyklamen Ojczyzna
Cyklamen perski rosnąCyklamen perski rosną
Begonia i cyklamenBegonia i cyklamen
© 2022 ProSadGuru.com