ProSadGuru.com

Impatiens opieki w domu

Pielęgnacja balsam
Zalecenia dotyczące opieki balsam doniczkowe

zawartość:

Pielęgnacja balsam

W pewnym momencie, Impatiens, wielu związane z mieszczańskiego stylu życia naszych babć i prababek, a także koronkowe serwetki na progach i zabytkowych bufety. Dzisiaj te atrybuty komfort wrócić do domu i są coraz bardziej popularne, a wraz z nimi, i piękne, miłe kwiaty oko balsam, w obecnej formie wielkich nowych odmian.

Druga nazwa balsamu - „Vanka mokre”. To ma swoją nazwę ze względu na wzrost roślin wilgoć miłości, dlatego na krawędziach liści utworzył kropelki rosy. W Wielkiej Brytanii, ten kwiat nazywa się „sumienny Lisa” pod kątem jego zdolności do kwitną cały rok.

Jest znany i nazywany „nietykalny” dla zdolności swoich skrzynek z nasion, jeśli dotykać je wyrzucić nasiona we wszystkich kierunkach.

Dla jasnych i licznymi kwiatami Impatiens nazywane są również „iskra”. Roślina ta jest idealna dla ogrodu, sypialnia dla dzieci, jest on przedstawiony jako bukiet dziennym na święta.

Jak pokojowej geranium, kwiat ten jest bardzo skromny i nie wymaga większej uwagi.

Impatiens dodatkiem do ich walory dekoracyjne i ma właściwości lecznicze. Jego stosowanie wywary leczenia reumatyzm 1 łyżeczka parzonej kubka wrzącej wody na 20 minut, a następnie wykorzystywane łyżkę stołową 2 razy dziennie.

Świeże rozgniatane liści stosowany na rany, ponieważ mają właściwości antybakteryjne.

kwiat Ojczyzna i wygląd

Impatiens pierwotnie pochodzi z tropikalnych regionach Afryki i Azji. W europejskich domach Impatiens pierwszy pojawił się w 1596 roku, co doprowadziło do rozwoju nowych odmian, które mają więcej niż 400 gatunków tam dzisiaj.

Wszystkie rodzaje balsamu są niskie bujne krzewy i kwiaty, które mogą mieć kolor od różowego do pomarańczowego bladej i jasnej czerwieni. . Liście balsam długości 8-12 cm, falisty na krawędziach, w zależności od odmiany mogą być w różnych kolorach zielonym, bordowy, brązu, czerwieni i różnorodny.

Impatiens może być zarówno roczne i długoterminowe

Najbardziej popularne rodzaje ogrodnictwie krytym w balsamu:

 • Niecierpka Uolllera lub Waller - gęste wysokość rośliny 50 cm z jednego lub moreli różowy odcienia asymetrycznych kwiatów ;.
 • „Tempo FT” - duże i rosnące wcześnie wygląd;
 • „Stardust FT” - płatków kwiatów tego gatunku z srebrzyste połysku i pomarańczowy lub czerwonymi obrzeża wokół krawędzi;
 • „Nowa Gwinea” - zakład ma duże mięsiste liście, kwiaty dwóch lub więcej kolorów, bardzo jasne;
 • „Paradise” - pstrokacizna liście lancetowate i jasne kwiaty;
 • „Java” - różne błyszczące zielone lub brązowe liście, kwiaty, tropikalne malowanie;
 • „Jangle Rain” - ma kwiaty w pastelowych odcieniach
 • „Rainforest egzotyczne” - charakteryzuje się małymi dwukolorowych kwiaty;
 • Niecierpek repens (repens Niecierpek) pochodzi ze Sri Lanki, nazwa była dla długich pędów pełzających po ziemi, ma serce w kształcie liści i jasne żółte kwiaty do 3 cm. Średnicy.

reżim nawadniania

Balsam bardzo lubi wilgoci w lecie musi być podlewane niemal codziennie, więc jest zadowolony ze swoich kwiatów, jak tylko gleba jest sucha. Podlewanie jest konieczne tak obfite, że woda przecieka do miski. Przy niskiej wilgotności rośliny więdną i liście zaczynają żółkną. Dlatego doświadczeni hodowcy wolą używać automatyczne podlewanie.

Jednak jest to niemożliwe do wypełnienia, inaczej korzenie mogą gnić i rośliny w ziemi pojawiają stsiaridy - małe latające muszki. Z tego powodu, że wymaga dobrego drenażu.
Przy wsiadaniu do dna garnka powinna być wypełniona keramzytu, że korzenie roślin nie czują dyskomfortu.
W zimie podlewanie jest ograniczona. Woda do nawadniania powinien stać przez kilka dni w temperaturze pokojowej. Podczas podlewania woda nie powinna dotrzeć do szyi kwiat korzeniowy, nadmiar wody musi być odprowadzana z osadnika.

Wymagania dotyczące oświetlenia

Impatiens mogą rosnąć wszędzie, ale najlepiej czułby się w dobrze oświetlonym miejscu, ale nie pod kierunkiem do niego światło słoneczne, z wyjątkiem Nowej Gwinei, którzy nie potrzebują pritenenii. wschód okno jest najlepsza, a balkon w lecie. Z deficytem światła roślina zostanie wyciągnięty i straci swoją rozrzutny dekoracji.
Do rozwoju rośliny i kwitnienia były jednorodne, pula jest okresowo obracany wokół swojej osi.

warunki temperaturowe

Z powodu jego pochodzenia roślina lubi ciepło. Jego wygoda - 18-22 stopni Celsjusza w okresie letnim i 10-18 - w zimie.
Reguła: Zwiększyć temperaturę w pomieszczeniu powinna być wprost proporcjonalna do wzrostu nawadniania i vice versa. Należy również dodać spray z natrysku, ale pożądane jest, aby utrzymywać wodę przed upadkiem na kwiaty.

Nawóz, nawożenie

Nawozić balsam jest polecany od kwietnia do listopada, nawozu zimą praktycznie wymagane.

W lecie trzeba nawozić 1 raz na 2 tygodnie w wilgotnej ziemi po podlaniu, lepiej jest użyć złożony nawóz fosforu potasu dla roślin kwitnących.

przesadzania balsam

Impatiens przeszczep
Przeszczep w garnku z balsamu

Impatiens koniecznie przesadzane co roku - na wiosnę lub nawet 2 razy w roku. Dzięki temu roślina kwitnie lepiej odmłodzony. Jeśli korzenie są widoczne przez otwory drenażowe w doniczce, roślina powinna być przesadzane natychmiast. Pot nie powinno być duże, w przeciwnym razie wszystkie siły poświęcić balsam dla wzrostu, to lepiej sadzić kwiaty w doniczce ciasnej, korzenie należy całkowicie wypełnić pulę.

Wymagane przeszczepu po zakupie.

Do gleby nie jest wybredna, to zbliżyć się do normalnego podłoża dla roślin doniczkowych kwitnących, ziemia nie powinna być zbyt pożywne, w przeciwnym razie będzie to dużo liści i kilka kwiatów.
Wymagane składniki gleby - dobry drenaż.
Z samodzielnego przygotowania gleby jego struktura powinna być:

 • Ziemia z liśćmi - Dwa kawałki;
 • Darń parter - dwa kawałki;
 • Kompost (próchnica) - dwie części;
 • Torf - jedna część;
 • Piasek - dwie części.

Dzień przed Impatiens przeszczepie niezbędnych obficie przelana, aby nie uszkodzić korzeni podczas przesadzania.
Uszkodzone lub suche korzenie należy wyciąć za pomocą ostrego noża, plastry posypane węgiel. Następnie rośliny umieszcza się w nowym naczyniu bez zakopywanie kołnierz głównego. Przesadzanie powinno być szybkie, tak, że korzenie nie mają czasu do wyschnięcia.

Niecierpka - Powielanie

reprodukcja balsam
sadzonki balsam

Po około 3 lat Impatiens degeneruje, traci swoje właściwości dekoracyjne, więc musi być okresowo ponownie rosnąć.

Metody hodowlane:

 • nasiona;
 • Sadzonek.

Najbardziej popularna metoda - sadzonki. Dobry zdrowy ucieczka jest odcięte od rośliny, a następnie umieszczone głęboko w wodzie. Po pojawienie się korzeni można sadzić w ziemi. Po około 2 miesięcy po transplantacji zakorzenione balsam opletut całej ziemi com.

metoda rozmnażania materiału siewnego jest powszechnie stosowany w ogrodnictwie, ale jest to możliwe i w domu. Nasiona są kulki ciemnobrązowy kolor, są one w stanie zachować zdolność kiełkowania przez 8 lat. Aby to zrobić, po wysiewie nasion powinno być stworzenie szklarniowe warunki dla nich, przykryć folią lub siatką, po kiełkowania i potrwa około 10 dni, a pojawienie się dwóch liści, sadzonki są gotowe do przesadzania w poszczególnych doniczkach.
Gdy istnieje ryzyko, nasiona roślin reprodukcji dostać nie mający cech odmianowych, ponieważ matki znaki tego typu reprodukcji ledwie zachowane. Kiedy sadzonki takie ryzyko jest zerowe.

kwitnienia balsam

Impatiens kwitną
kwitnienie Impatiens

Impatiens może kwitnąć przez cały rok, z zastrzeżeniem podstawowych wymagań:

 • Mała użytkowania;
 • Umiarkowane podlewanie i nawożenie w okresie zimowym;
 • Nie jest zbyt żyzna gleba.

Impatiens zaczyna kwitnąć już w pierwszym roku życia. Ale po trzech latach, zakład musi zostać zaktualizowany. Można to osiągnąć przez podsazhivaniya nowych sadzonek w doniczce.

Balsam po kwitnieniu pojawiają się owoce, które po wyschnięciu tworzą skrzyni nasiennej.

Kształt i kolor kwiatu

Balsam kwiaty znajdują się w kątach liści. Na balsam istnieje wiele rodzajów, z największą ilością kwiatów w różnych kolorach, ale z odcieniem niebieskim. kształcie kwiatu otwarte, o średnicy 4 cm. Z pięciu lub więcej płatków. Kwiaty mogą być proste, dwu i pół-double.

Na koniec kwitnienia kwiatowymi do skrzyni nasiennej, składający się z płatów rozwijanych 5, z których każda zawiera do 100 nasion.

przycinanie balsam

Impatiens upraw
Wiosna przycinanie balsam

Balsam do łodygi nie rosną, muszą przyciąć końcówki. Następnie Impatiens jest schludny bujny krzew, gdyż stymuluje powstawanie pędów bocznych, co zwiększa świetności zakładu.

Przycinanie jest lepiej zrobić sprężynę. Przycinane gałęzie rozciągnięty-out, które mogą być następnie wykorzystywane do hodowli. Procedura ta jest najlepiej przeprowadzić w kilku etapach, tak, że roślina nie doświadczają zbyt dużo stresu.

Choroby i szkodniki balsamu


Niecierpka są bardzo wrażliwe na różne choroby. Dlatego dla nich być oglądane dokładniej niż inne rośliny i rozwiązać problem od razu, tak aby nie zniszczyć kwiat.

Najczęstszymi szkodniki wpływające Impatiens:

 1. Mączlika i roztocza pautinchaty - głównych szkodników roślin. Ich wygląd przyczynia się do niewłaściwej pielęgnacji roślin: ciepło, suchość, brak świeżego powietrza. Pozbyć się szkodników przyczynia się do normalizacji warunków przetrzymywania kwiatu.
 2. Bacteriosis. Wydaje się czarne plamy na liściach. Przetwarzanie wymagane specjalne środki, takie Alirina.
 3. chorób grzybiczych. Powód: nadmierne podlewanie. Pozbyć się pleśni przesadzania do nowego garnka ze świeżym glebie i dobrym drenażem;
 4. Rot na powierzchni gleby. Gdy wykryje gleba powinna być usunięta i zastąpiona nową.

Najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania na temat Impatiens
Terry Impatiens

Niecierpek kwiaty Dlaczego nie?

Zbyt duża pula, niewystarczające lub nieregularne podlewanie, nadmiar nawozów azotowych - powody braku kwiatów w roślinach.

Dlaczego liście żółkną balsam?

Balsam liście żółkną od braku podlewania lub oparzeniem słonecznym, jeśli instalacja jest w bezpośrednim świetle słonecznym. W zimie, przyczyną może być zbyt zimne powietrze w pomieszczeniu.

Wideo balsam do pielęgnacji

Impatiens - idealny dla początkujących ogrodników houseplant i ludzi, którzy nie są podatne na drobiazgowe pielęgnacji roślin. Głównym warunkiem - zawartość w małym garnku, obfitego podlewania i stworzenie optymalnych warunków oświetleniowych. Z zastrzeżeniem powyższych zaleceń jasny wesoły kwiaty balsam doskonale ozdobić każde wnętrze, aw okresie zimowym podniesie Cię na duchu i pomóc dostroić się do optymistycznego nastroju.

Można także udostępniać swoje tajemnice balsam do pielęgnacji. Jeśli masz jakieś pytania - pytaj je w komentarzach poniżej, chętnie na nie odpowiemy.
Interesujące jest to, aby przeczytać! Wiadomości, które mówi, że cały Internet!
Udostępnij w sieciach społecznościowych:

Podobne
Gatunki i odmiany balsamuGatunki i odmiany balsamu
Impatiens nyamnyamskyImpatiens nyamnyamsky
Impatiens zdjęcia: Amazing przystojny domuImpatiens zdjęcia: Amazing przystojny domu
Nowej Gwinei ImpatiensNowej Gwinei Impatiens
Białe Impatiens - do dekoracji domu i ogroduBiałe Impatiens - do dekoracji domu i ogrodu
Balsam lub „Vanka mokro”Balsam lub „Vanka mokro”
Balsam lub „Vanka mokro”Balsam lub „Vanka mokro”
Moje ulubione odmiany balsamuMoje ulubione odmiany balsamu
Frotte niecierpka pokojowej lub Vanka mokroFrotte niecierpka pokojowej lub Vanka mokro
Kwiatka Impatiens lub Vanka mokroKwiatka Impatiens lub Vanka mokro
» » » Impatiens opieki w domu
© 2022 ProSadGuru.com